79. rocznica śmierci Rodziny Ulmów

24 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacja niemiecką. Data ta związana jest z dniem 24 marca 1944 r., kiedy Niemcy zamordowali w Markowej rodzinę Ulmów: Józefa i Wiktorię oraz ich dzieci, wraz z ukrywającymi się u nich Żydami.

Wiadomość o tym mama przyniosła. Poszła rano do kościoła i nawet nie doszła do kościoła, tylko jak się dowiedziała to wróciła powiedzieć o tym. To było dla nas naprawdę przygnębiające – wspomina Stanisław Niemczak, bratanek Wiktorii.

Z kolei Roman Kluz, siostrzeniec Wiktorii, dodaje, że ludzie byli świadomi co im grozi za pomoc Żydom. – Odradzali im, bo za okupacji mówili: kto przechowuje Żydów to ponosi śmierć. Ale wujek się tego nie bał i przyjął pod dach rodzinę tych Żydów.

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacja niemiecką jest wyrazem hołdu dla wszystkich obywateli polskich, którzy pomagali ofiarom ludobójczej eksterminacji.

Rodzina Ulmów jest wyraźnym przykładem oddania dla drugiego człowieka. Obecnie oczekujemy na ich beatyfikacje, która odbędzie się 10 września w Markowej.

W piątek, 24 marca 2023 r., podczas audycji z cyklu “W rytmie wydarzeń” wysłuchaliśmy wspomnień krewnych Rodziny Ulmów oraz opisu egzekucji dokonanej na nich i ukrywających się w domu Żydach.

fot. Archiwum Mateusza Szpytmy