Odtworzono nagrobek rodziny Ulmów

W sobotę na cmentarzu w Markowej na Podkarpaciu przekazany został uroczyście akt opieki nad byłym grobem rodziny Ulmów parafialnemu oddziałowi Akcji Katolickiej. Odtworzony nagrobek powstał dzięki staraniom Instytutu Pamięci Narodowej. Odtworzony nagrobek poświęcił abp Adam Szal – metropolita przemyski.

W uroczystości udział wziął także wiceprezes IPN Mateusz Szpytma, który przypomniał, że w marcu br. ekshumowano grób Ulmów, w czasie tych prac nagrobek został zniszczony.

“Bardzo zależało nam, również mi osobiście, aby ten nagrobek został przywrócony w takim kształcie, jaki miał od 1963 r., kiedy powstał. To wyraz oddania szacunku tym wszystkim ludziom i krewnym, którzy się o ten grób troszczyli, jest też świadectwem ich pamięci o tej rodzinie. Ten grób to część tradycji Markowej i tak powinno zostać” – dodał.

Szpytma podkreślił, że miejsce, gdzie spoczywali Ulmowie przez kilkadziesiąt lat, jest “uświęcone ich obecną”. “To jest też miejsce, do którego pielgrzymowało wielu wiernych, przyjeżdżało wielu turystów, dlatego to miejsce powinno być zachowane” – tłumaczył w rozmowie z PAP.

Po zakończeniu ekshumacji doczesne szczątki zostały złożone w specjalnie przygotowanym i stosownym miejscu, w oczekiwaniu na moment, gdy zostaną one przewiezione do kościoła parafialnego w Markowej przy okazji beatyfikacji rodziny Ulmów.

Abp Adam Szal w swoim wystąpieniu dziękował IPN-owi za renowację nagrobku oraz za pomoc w trakcie procesu beatyfikacji rodziny Ulmów.

Odtworzony nagrobek powstał dzięki staraniom Instytutu Pamięci Narodowej. Jak doprecyzował w rozmowie z KAI dr Mateusz Szpytma, jest to replika dotychczasowego grobowca i została wykonana z nowych materiałów. Ze starych elementów założono jedynie rzeźby głowy Chrystusa w koronie cierniowej oraz płomienia.

PAP/KAI