Komitet ds. Dialogu z Judaizmem KEP: Beatyfikacja Rodziny Ulmów to wielki znak czasu

Beatyfikację Rodziny Ulmów odczytujemy jako wielki znak czasu, poprzez który Pan Bóg wzywa nas do pogłębionej refleksji dotyczącej także naszych postaw wobec Żydów – czytamy w komunikacie Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem, który obradował 29 czerwca w Łodzi. Spotkaniu przewodniczył abp Grzegorz Ryś.  

Komitet ds. Dialogu z Judaizmem Konferencji Episkopatu Polski wyraził w komunikacie  radość w związku z nadchodzącą beatyfikacją rodziny Ulmów, która „oddała życie, niosąc pomoc Żydom podczas Zagłady”. Członkowie Komitetu zwrócili uwagę na to, że ciągle mają miejsce wydarzenia, które „dowodzą braku wrażliwości i szacunku dla żydowskich cmentarzy miejsc pamięci”. „Nie do zaakceptowania są również obrzędy i zwyczaje (np. palenie kukły Judasza w okresie Wielkanocnym), które utrwalają stereotypy i uprzedzenia raniące zarówno Żydów, jak i chrześcijan” – podkreślili.

„Za wstawiennictwem nowych błogosławionych prosimy jedynego OJCA o pełne pojednanie między Jego dziećmi, oraz między narodem żydowskim i polskim” – czytamy w dokumencie.

BP KEP


Publikujemy pełny tekst komunikatu:

W dniu 29.06.2023 r. odbyło się w Łodzi zebranie Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem KEP.

Komitet wyraża ogromną radość w związku z nadchodzącą beatyfikacją rodziny Ulmów, która oddała życie, niosąc pomoc Żydom podczas Zagłady. Odczytujemy tę beatyfikację jako wielki znak czasu, poprzez który Pan Bóg wzywa nas do pogłębionej refleksji dotyczącej także naszych postaw wobec Żydów.

Ciągle bowiem (także w ostatnich miesiącach) jesteśmy świadkami wydarzeń, które dowodzą braku wrażliwości i szacunku dla żydowskich cmentarzy i miejsc pamięci.

Nie do zaakceptowania są również obrzędy i zwyczaje (np. palenie kukły Judasza w okresie Wielkanocnym), które utrwalają stereotypy i uprzedzenia raniące zarówno Żydów, jak i chrześcijan.

Za wstawiennictwem nowych błogosławionych prosimy jedynego OJCA o pełne pojednanie między Jego dziećmi, oraz między narodem żydowskim i polskim.

W imieniu Komitetu:

Abp Grzegorz Ryś
Przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem
Konferencji Episkopatu Polski