W sercu Ogrodów Watykańskich, wśród drzew upamiętniających bohaterów i wydarzenia z różnych zakątków świata, pojawił się nowy, żywy symbol – jabłoń dedykowana bł. Rodzinie Ulmów, która stała się znakiem męczeństwa i niezłomnej postawy w obliczu zła. Drzewko ma być pamiątką o Polakach ratujących Żydów podczas II wojny światowej.
Wyjątkowa ceremonia zasadzenia jabłoni odbyła się w środę (06.03.2024), w dniu Europejskiego Dnia Pamięci o Sprawiedliwych, celebrującego odwagę tych, którzy przeciwstawiali się totalitaryzmom i zbrodniom przeciwko ludzkości, ratując życie niewinnych, Przewodniczył jej watykański sekretarz stanu, kard. Pietro Parolin orazszefowa Kancelarii Prezydenta RP Grażyna Ignaczak–Bandych. Na wstępie purpurat przypomniał, że w tym miesiącu będziemy przeżywać 80. rocznicę śmierci rodziny Ulmów.
Posadzona Jabłoń jest darem od marszałka województwa podkarpackiego, Władysława Ortyla i ma bezpośredni związek z bł. Józefem Ulmą, który sam zaszczepił to drzewko.
– Jesteśmy w centrum chrześcijańskiego świata i właśnie w tym miejscu jabłonka z Podkarpacia będzie przypominać o wyjątkowej postawie, skromnej rodziny z Markowej. Chcemy, aby tu w Watykanie także pozostał trwały ślad tej niezłomnej postawy, bohaterskiej rodziny – powiedział marszałek Władysław Ortyl.
A obecny na uroczystościach Metropolita Przemyski Adam Szal zauważył, że przykład Ulmów zaprasza nas do pomyślenia o naszych rodzinach i zadbania o to, aby były Bogiem silne i żyły Ewangelią.
– Dzisiejsza uroczystość posadzenia drzewka, które jest związane w jakiś sposób z Józefem Ulmą, jest jakby ciągiem dalszym wobec beatyfikacji – mówił hierarcha. Jak podkreślał, ważne, żeby te wydarzenia nas inspirowały, a Ulmowie w sposób szczególny pokazują nam piękno życia rodzinnego opartego o Ewangelię. To jest wyzwanie dla duszpasterzy i dla każdej rodziny, aby potrafić się zgromadzić wokół ideałów bliskich Świętej Rodzinie – zaznaczył abp Adam Szal.
Watykański sekretarz stanu, kard. Pietro Parolin w swoim przemówieniu zaznaczył, że nasze upamiętnienie bł. Rodziny Ulmów polega na wzniesieniu pomnika, ale pomnika żywego, przynoszącego autentyczne owoce, symbolizującego owoce krwi wspomnianych męczenników.
– Mam nadzieję, że ta inicjatywa, poprzez przykład i wstawiennictwo Błogosławionych Męczenników Ulmów, utrwalona tutaj przez tę jabłoń, pomoże nam pamiętać i żyć słowami naszego Pana: „To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem. Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich” (J 15, 12-13). I to jest jedyna droga, jesteśmy o tym głęboko przekonani, jedyna droga do budowania świata bardziej sprawiedliwego, świata silniej opartego na solidarności i świata silniej opartego na braterstwie!
Błogosławiona Rodzino Ulma, Józefie, Wiktorio i dzieci, módlcie się za nami!
W wydarzeniu wzięli udział m.in. ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Adam Kwiatkowski, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Mateusz Szpytma oraz podsekretarz w Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia Gabriela Gambino.