W Ogrodach Watykańskich zasadzono jabłoń dla uczczenia męczeństwa Ulmów

W sercu Ogrodów Watykańskich, wśród drzew upamiętniających bohaterów i wydarzenia z różnych zakątków świata, pojawił się nowy, żywy symbol – jabłoń dedykowana bł. Rodzinie Ulmów, która stała się znakiem męczeństwa i niezłomnej postawy w obliczu zła. Drzewko ma być pamiątką o Polakach ratujących Żydów podczas II wojny światowej.

Wyjątkowa ceremonia zasadzenia jabłoni odbyła się w środę (06.03.2024), w dniu Europejskiego Dnia Pamięci o Sprawiedliwych, celebrującego odwagę tych, którzy przeciwstawiali się totalitaryzmom i zbrodniom przeciwko ludzkości, ratując życie niewinnych, Przewodniczył jej watykański sekretarz stanu, kard. Pietro Parolin orazszefowa Kancelarii Prezydenta RP Grażyna Ignaczak–Bandych. Na wstępie purpurat przypomniał, że w tym miesiącu będziemy przeżywać 80. rocznicę śmierci rodziny Ulmów.

Posadzona Jabłoń jest darem od marszałka województwa podkarpackiego, Władysława Ortyla i ma bezpośredni związek z bł. Józefem Ulmą, który  sam  zaszczepił to drzewko.

– Jesteśmy w centrum chrześcijańskiego świata i właśnie w tym miejscu jabłonka z Podkarpacia będzie przypominać o wyjątkowej postawie, skromnej rodziny z Markowej. Chcemy, aby tu w Watykanie także pozostał trwały ślad tej niezłomnej postawy, bohaterskiej rodziny – powiedział marszałek Władysław Ortyl.

A obecny na uroczystościach Metropolita Przemyski Adam Szal zauważył, że przykład Ulmów zaprasza nas do pomyślenia o naszych rodzinach i zadbania o to, aby były Bogiem silne i żyły Ewangelią.

– Dzisiejsza uroczystość posadzenia drzewka, które jest związane w jakiś sposób z Józefem Ulmą, jest jakby ciągiem dalszym wobec beatyfikacji – mówił hierarcha. Jak podkreślał, ważne, żeby te wydarzenia nas inspirowały, a Ulmowie w sposób szczególny pokazują nam piękno życia rodzinnego opartego o Ewangelię. To jest wyzwanie dla duszpasterzy i dla każdej rodziny, aby potrafić się zgromadzić wokół ideałów bliskich Świętej Rodzinie – zaznaczył abp Adam Szal.

 

Watykański sekretarz stanu, kard. Pietro Parolin w swoim przemówieniu zaznaczył, że  nasze upamiętnienie bł. Rodziny Ulmów polega na wzniesieniu pomnika, ale pomnika żywego, przynoszącego autentyczne owoce, symbolizującego owoce krwi wspomnianych męczenników.

Mam nadzieję, że ta inicjatywa, poprzez przykład i wstawiennictwo Błogosławionych Męczenników Ulmów, utrwalona tutaj przez tę jabłoń, pomoże nam pamiętać i żyć słowami naszego Pana: „To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem. Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich” (J 15, 12-13). I to jest jedyna droga, jesteśmy o tym głęboko przekonani, jedyna droga do budowania świata bardziej sprawiedliwego, świata silniej opartego na solidarności i świata silniej opartego na braterstwie!

Błogosławiona Rodzino Ulma, Józefie, Wiktorio i dzieci, módlcie się za nami!

W wydarzeniu wzięli udział m.in. ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Adam Kwiatkowski, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Mateusz Szpytma oraz podsekretarz w Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia Gabriela Gambino.