W 2023 r. na Podkarpaciu patronuje Rodzina Ulmów

Rok 2023 rokiem Rodziny Ulmów z Markowej. Taką decyzję podjął Sejmik Województwa Podkarpackiego.

Rodzina Ulmów z Markowej to wyjątkowy przykład oddania i wartości religijnych ponad wszystko. W oczekiwaniu na beatyfikację rodziny sprawiedliwych, radni województwa w specjalnej uchwale podjętej w dniu 30 stycznia 2023 r., wyrazili wdzięczność i nadzieję związaną z decyzją Ojca Świętego.

Zbliżająca się beatyfikacja jest taką swoistą klamrą zamykającą wszystkie działania, które Sejmik, ale także wiele osób podejmowało, aby to co dzisiaj może się stać faktem, było dla nas dobrem, które będzie dotyczyć Markowej, Podkarpacia i całego naszego kraju – mówił marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl.

Przez swoją decyzję radni zachęcają wszystkich mieszkańców do upowszechniania dziedzictwa i postaw Rodziny Ulmów.

Wojewoda podkarpacka Ewa Leniart mówiła, że ważnym jest, aby pamiętać nie tylko o aspekcie religijnym sprawy, ale też o aspektach społecznym i historycznym. – Społecznym, w kontekście tego, że rodzina Ulmów stała się dla nas, mieszkańców Polski, symbolem bezinteresownej pomocy drugiemu człowiekowi, bezinteresownej pomocy człowiekowi, który znajdował się w trudnej sytuacji, niejednokrotnie w zagrożeniu życia – mówiła Wojewoda.

Jest też aspekt również społeczny, ale w wymiarze historycznym, który ma dla nas szczególne znaczenie – dodała Ewa Leniart. – Jako Polacy jesteśmy poddawani szczególnej narracji i tutaj ogromny ukłon za stworzenie Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów, które stało się narzędziem do walki z nieprawdą historyczną.

Obecny na sesji ks. dr Roman Chowaniec, proboszcz parafii pw. św. Doroty w Markowej podziękował za inicjatywę i wyraził nadzieję, że rodzina Ulmów będzie przykładem dla wszystkich polskich rodzin.

Ten akt heroicznej miłości do drugiego człowieka nie zrodził się w momencie wojny, on był przygotowywany. Dlatego myślę, że ta rodzina będzie wielkim przykładem dla rodzin naszych, rodzin polskich, rodzin na Podkarpaciu, bo pewne wartości człowiek wynosi z domu rodzinnego – mówił ks. Chowaniec.

Józef i Wiktoria Ulmowie wraz z siedmiorgiem swoich dzieci zginęli 24 marca 1944 r. z rąk niemieckich żandarmów, za pomoc niesioną Żydom. Pod koniec ubiegłego roku Papież Franciszek zatwierdził dekret o męczeństwie Ulmów. To oznacza, że cała rodzina zostanie wkrótce beatyfikowana.

Uchwała nt. ogłoszenia roku 2023 rokiem rodziny Ulmów została podjęta jednogłośnie, podczas sesji Sejmiku Wojewódzkiego w Rzeszowie w poniedziałek, 30 stycznia 2023 r.

źródło: Radio FARA