KEP

Beatyfikacja rodziny Ulmów na Zebraniu Plenarnym KEP

W Lidzbarku Warmińskim zakończyło się 395 Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Wśród zagadnień poruszanych przez biskupów był temat beatyfikacji rodziny Ulmów.

Jak informuje Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski o wydarzeniu beatyfikacji mówił metropolita przemyski abp Adam Szal: „przyznał, że jest to bardzo ważna sprawa dla Kościoła na całym świecie. „W historii Kościoła nie było jeszcze takiej sytuacji, aby cała rodzina była ogłoszona błogosławioną” – podkreślił. Zaprosił również do sięgnięcia do materiałów umieszczonych na stronie ulmowie.pl dotyczących życia i męczeństwa czcigodnych sług Bożych Wiktorii i Józefa Ulmów oraz ich dzieci – informuje biuro prasowe KEP.

Metropolita przemyski poinformował, że do tej pory zgłosiło się na beatyfikację ok. 9 tys. uczestników z całej Polski, a także 60 biskupów. Uroczystościom beatyfikacyjnym przewodniczyć będzie kard. Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych.

„Jest to wydarzenie religijne, owszem związane z polską racją stanu, czyli Polaków ratujących Żydów, ale przede wszystkim ukazujące bohaterstwo świadków wiary, ludzi żyjących Ewangelią” – podkreślił metropolita przemyski.

W oficjalnym komunikacie poinformowano także o rozpoczynającej się we wrześniu peregrynacji relikwii rodziny Ulmów: „Biskupi zapraszają na XXXIX Ogólnopolską Pielgrzymkę Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę, która odbędzie się w dniach 23-24 września br. Będzie ona również początkiem peregrynacji relikwii Rodziny Ulmów w polskich diecezjach. Beatyfikacja tej Rodziny będzie miała miejsce 10 września br. w Markowej” – podano w komunikacie.

395 Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski odbywało się w dniach 12-14 czerwca w Lidzbarku Warmińskim.

BP KEP/ks. Maciej Flader