Wybrane publikacje
na temat Rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów
M. E. Szulikowska, Wiktoria Ulma - Opowieść o miłości. wydawnictwo Rafael, Kraków 2023.
Z każdą stroną tej książki czytelnik odkrywa postać Wiktorii jako kobiety nietuzinkowej. Pozornie nieco przysłonięta przez osobę charyzmatycznego męża, Wiktoria jawi się jako kobieta i matka, która tworzyła tło całej rodziny. W swojej zwyczajnej codzienności naznaczonej oddaniu Bogu i drugiemu człowieka wprowadzała klimat pokoju, życzliwości i wrażliwości. Mimo, że na niektórych fotografiach wydaje się być jakby nieobecną, starannie i z wielką uwagą dostrzegała potrzeby drugiego człowieka i z wielką determinacją dążyła do tego, żeby przyjść mu z pomocą. W ten sposób historia Wiktorii Ulmy zawarta na stronach tej publikacji, subtelnie zaprasza nas do wejścia w świat wartości ponadczasowych.
Maria Elżbieta Szulikowska – Markowskie bociany – Opowieść o bohaterskiej Rodzinie Wiktorii i Józefa Ulmów, Wydawnictwo Archidiecezji Przemyskiej, Przemyśl 2017.
Autorka książki z niezwykła wrażliwością przedstawia losy Rodziny Ulmów, ich życie, wiarę, dojrzewanie do świętości, codzienność realizującą się w rytmie modlitwy i w końcu heroiczną postawę zwieńczoną męczeńską śmiercią. Wielką zaletą publikacji są zdjęcia przedstawiające bohaterów, a także fotografie wykonane przez Józefa Ulmę. Autorka przedstawia także losy pamięci o bohaterskiej Rodzinie aż do momentu otwarcia Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej im. Rodziny Ulmów, co wskazuje na wciąż żywą pamięć i konieczność odkrywania dla siebie „Miłosiernych Samarytan z Markowej”.
Maria Elżbieta Szulikowska – Boso do nieba – opowieść o Rodzinie Ulmów, Wydawnictwo Archidiecezji Przemyskiej, Przemyśl 2023.
Bogato ilustrowana opowieść dla dzieci przedstawiająca życie Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich dzieci. We właściwy sobie, poetycki i lekki sposób, Autorka przedstawia codzienne życie bohaterów II wojny Światowej – rodziny Ulmów. Wydawnicza propozycja skierowana dla najmłodszych odkrywa tajemnice świętości tkwiąca w radosnym cieszeniu się sobą, wdzięczności za każdy dzień i szacunkiem w jakim wzrastały pociechy Ulmów.
Sprawiedliwi i ich świat. Markowa w fotografii Józefa Ulmy (wydanie drugie poprawione i uzupełnione)
Mateusz Szpytma, Sprawiedliwi i ich świat. Markowa w fotografii Józefa Ulmy, wydaniedrugie poprawione i uzupełnione, Instytut Pamięci Narodowej i Instytut Studiów Strategicznych, Kraków 2015, 156 s.
Do reedycji albumu zachęciły wydawców nie tylko głosy czytelników, ale również odszukanie wielu nieznanych dotąd źródeł. Pozwoliło to poszerzyć wiedzę o Ulmach, ukrywających się u nich Żydach, których tożsamość udało się poznać bliżej, ale także o społeczności żydowskiej w Markowej, zwłaszcza zaś o jej unicestwieniu latem i jesienią 1942 roku. Wielu z zamordowanych wówczas Żydów znanych jest już z imienia i nazwiska, wiadomo również, gdzie zostali pogrzebani. Udało się także dotrzeć do nowych danych natemat pomocy Żydom w Markowej.
THE RISK OF SURVIVAL. The Rescue of the Jews by the Poles and the Tragic Consequences for the Ulma Family from Markowa
Autor w sposób syntetyczny przedstawia losy Polaków i Żydów w Polsce okupowanej przez Niemców podczas II wojny światowej. Skupia się na pomocy, jakiej Polacy udzielali Żydom podczas Holokaustu. Pokazuje wysiłki Polskiego Państwa Podziemnego i powołanej przez nie Rady Pomocy Żydom „Żegota”, a także działania zwykłych ludzi, którzy na własną rękę, ryzykując życie, ratowali od zagłady swoich żydowskich współobywateli. Szczególną uwagę poświęca wsi Markowa na Podkarpaciu, w której ukrywało się 25 Żydów. Punktem kulminacyjnym książki są wydarzenia 24 marca 1944 r., kiedy za pomoc Żydom Niemcy zabili Józefa i Wiktorię Ulmów oraz ich sześcioro małych dzieci, a także wszystkich, których w swoim gospodarstwie ukrywali – osiem osób z rodzin Szallów i Goldmanów. W książce zamieszczono wiele zdjęć dokumentalnych.
Ulmowie. Polscy Sprawiedliwi. Archiwalny dodatek do prasy.
Pliki do pobrania
Ulmowie. Polscy Sprawiedliwi - „Tygodnik Powszechny” nr 14/2016 (pdf, 892.79 KB) 30.05.2019 09:19
„Polacy ratujący Żydów w latach II wojny światowej”
Pakiet edukacyjny „Polacy ratujący Żydów w latach II wojny światowej” prezentuje tematykę, o której rzadko wspomina się w polskich szkołach, dlatego też ma być wypełnieniem tej luki edukacyjnej. W pakiecie przedstawione są organizacje, ale również osoby prywatne, które pomagały w czasie okupacji niemieckiej Żydom.
W pakiecie przedstawione są organizacje, ale również osoby prywatne, które pomagały w czasie okupacji niemieckiej Żydom. Teka edukacyjna składa się z trzech części – „Materiałów dla nauczyciela”, „Materiałów dla ucznia” oraz „Kart”. Dodatkiem do całości jest płyta, na której zamieszczonych zostało pięć filmów dotyczących Polaków ratujących Żydów.
Sprawiedliwi wzorem człowieczeństwa
Z dr. Mateuszem Szpytmą, zastępcą Prezesa IPN, pomysłodawcą i pierwszym szefem Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów, a także honorowym członkiem Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, rozmawia Maciej Foks.